Hargita Megye Tanácsa alintézményeként működő fejlesztési ügynökség

 

Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének szervezésében, a Csíkszéki Gazdanapok keretén belül került sor az agrártámogatásokat bemutató pályázati kerekasztalra és szekció-előadásra szeptember 23.-án, pénteken.

Az előadáson jelen volt Borboly Csaba megyeelnök, Barabás Csaba, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének vezetője, Becze István megyei tanácsos és a gazdasági szféra jelentős szereplői.

Barabás Csaba, a fejlesztési ügynökség vezetője a találkozót azzal a gondolattal indította, hogy a támogatásokról szóló beszélgetésre készültek, de ennél nagyobb problémát jelent a gazdák számára a termelés és az értékesítés folyamata. Kiemelte: ahhoz, hogy az itteni gazda talpon tudjon maradni, támogatás szükséges, anélkül nem sikerül. Épp ezért a fejlesztési ügynökség, a Pályázati kerekasztal nevű programjában, próbál minél több megbeszélést szervezni, hogy ezáltal biztosítsa a gazdák számára az információs hátteret.

A bemutatók sorozatát Bakó Csaba, a Halászati és Vidékfejlesztési Kifizetési Ügynökség (AFIR) képviselője kezdte. Elmondta, hogy a vidéki beruházások támogatása esetében néhány pályázati kiírás ebben az évben vált aktívvá. Ezt követően kiemelte, hogy a szövetkezetekben való gondolkodás egy idő után szükségszerűvé válik. Eltérően az eddigi kiírásoktól, megjelenik egy rugalmas jogcím, amely lehetővé teszi, hogy legalább három magángazda tudjon társulni, legfőképpen marketing és értékesítés céljából.

Felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy minden kiíráshoz tartozik egy táblázat, amely segít a pályázat összeállításában. Mindegyik pályázati kiírás a költségek minimum 50%-ának finanszírozását jelenti, de ez lehet több is, ha a megvalósíthatósági tanulmány alátámasztja ezt.

Haschi András, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei vezetője elmondta: amíg Konstanca megyében 10 ezer támogatott gazda dolgozik 500 ezer hektáron, addig megyénkben jelenleg 26 ezren gazdálkodnak mintegy 195 ezer hektáron. Az APIA Hargita megyei vezetője továbbá ismertette, hogy a fiatal gazdáknak szóló támogatást 40 éves koruk betöltéséig igényelhetik a gazdák és legtöbb 60 hektárnyi területre. Az állattenyésztési támogatásoknál érdekességként említette, hogy selyemhernyó-tenyésztésre senki nem igényelt támogatást.

Ezt követően beszélt a állatjóléti támogatásokról, az ökogazdálkodásról, a hátrányos helyzetű hegyvidéki gazdálkodásról, a de minimis támogatásokról (például aszálykár, méhészeti támogatás stb.) és az őshonos, kihalófélben lévő állatok támogatásáról. Itt kiemelte, hogy van egy részletes lista azon állatfajokról, amelyek után igényelhető a támogatás. Elmondta, hogy a mezőgazdasági életjáradék már nem igényelhető.

A Csík LEADER Egyesület részéről Mátéffy Mária igazgató elmondta, hogy jelenleg az egyesületnek 71 település a tagja. A LEADER számára jóváhagyott fejlesztési keretösszeg 3.235.460 euró, ezt a térség szereplői pályázati úton használhatják fel három különböző területen 2016-2020 között. A fejlesztési keret 9%-át a gazdasági és társadalmi szereplők együttműködése, 34%-át a gazdaságélénkítés, 57%-át pedig a vidéki életminőség javítása teszi ki. Az előadás során kiderült, hogy a fiatal gazdák támogatására 240 340 eurót szánnak (ez az összeg az össztámogatás 7,43%-a), melyet a 40 évnél fiatalabb gazdálkodók vagy jogi személyek - ahol a többségi tulajdonos 40 évnél fiatalabb – vehetnek igénybe. A teljes keret jelentős részét (24,15%-át) teszi ki a vidéki élettér harmonikus fejlesztésére szánt összeg, amely 781 300 eurót jelent.

Előadást tartottak még: Sebestyén Sándor tanácsos a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságtól, valamint dr. Csák László tanácsadó, akik további értékes információkkal szolgáltak a támogatásokkal kapcsolatban.

Csíkszereda,

2016. szeptember 23.